یک روز با نخود

بسم الله النور

نخود نخود هر که رود خانه خود :))

.

.

 

شاید برای عده ای عجیب و غیر قابل تصور باشد که هر سه وعده غذا در یک روز با نخود پخته شود و به سرعت ذهنشان درگیر مشکلات گوارشی و نفخ و ورم معده شود. اما حقیقت این است که اگر طرز پخت صحیح هر چیز به همراه مصلح های آنها را خوب یاد بگیریم، دیگر به هیچ غذایی ایراد وارد نمیکنیم. مثل این است که کسی طرز پخت ماهی و غذاهای دریایی بلد نباشد و بخاطر بوی آنها، نسبت به خوردن آنها امتناع کند. خودم را مثال میزنم. اوایل ازدواجم با گوشت گوسفند مشکل داشتم. چون طرز پخت آن را و اینکه از چه ادویه هایی استفاده کنم تا بویی که از نظر من نامطبوع بود، برطرف شود را بلد نبودم. اما کم کم با مطالعه و استفاده از تجربه های دیگران، این مشکل برایم حل شد و الان در بین گوشتهای قرمز، گوشت گوسفند را به دیگر گوشت ها ترجیح میدهم. همیشه با مطالعه و پرس و جو از تجارب دیگران میتوان اطلاعات ارزشمندی به دست آورد. مخصوصا در زمینه آشپزی که به نظر من باید با دید علمی به آن نگاه کرد. چرا که اگر غذای سالم و مفید را با علم و آگاهی بخوریم، کارمان به بیماری ودرمان و داروهای عجیب و غریب نمی کشد.

این نکته را هم لازم میدانم بگویم؛ از اینکه ادعای علم و علامه بودن کنم خوشم نمی آید. از اینکه اطلاعاتی که با مطالعاتم بدست آورده ام را اندک اندک در اختیار دیگران قرار دهم که دیگران فکر کنند چقدر من دانا هستم و چیزهایی میدانم که آنها نمیدانند، حس خوبی ندارم. مخصوصا در حوزه طب اسلامی و سنتی که عده ای با مطالعاتشان فکر میکنند به اندازه یک پزشک همه چیز دان هستند و صاحب منبر شدن و نصیحت کردنِ دیگران را کمترین حق خود را میدانند. توصیه من به شما همین کاری است که خودم انجام میدهم. به یک پزشک طب سنتی و اسلامی مراجعه کنید و راهنمایی بخواهید. درباره ارزش غذایی هر خوراکی، آسان ترین و نزدیک ترین راه همان جستجو در اینترنت است. با بررسی سایت های مختلف، میتوانید تشخیص دهید که کدام سایت ها معتبر است و مقالات معتبر منتشر میکنند. استادان طب اسلامی را بشناسید و سخنانشان را دنبال کنید. راه دیگر مطالعه کتابهای گوناگون است که در کتابخانه و کتابفروشی ها میتوانید تهیه کنید. کتابهایی در حوزه ی طب اسلامی و طب سنتی که به وفور میتوان یافت. راه دیگرِ آن از تجارب بزرگترهای خانواده و فامیل خود استفاده کنید. آنها به خوبی می دانند مصلح هر غذایی چیست و هر خوراکی برای چه چیزی مفید است.

در این پست اگر توضیحاتی درباره نخود آورده ام با توجه به مقالات علمی بوده که در اینترنت جستجو کرده ام و راههایی که برای پخت آن از بزرگترهایم یاد گرفته ام .هرگز قصد این را ندارم که علم خود، به نمایش بگذارم. اطلاعاتی که اگر شما هم بخواهید به راحتی میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

مقدار پانصد گرم نخود، برای دو نفر در نظر گرفتم. ۱۰۰ گرم از نخودهای پخته برای صبحانه دو نفر و ۱۰۰ گرم دیگر باقی ماند :( ، ۱۰۰ گرمِ دیگر در تهیه ناهار دو نفر و ۲۰۰ گرم باقیمانده برای تهیه شام مورد استفاده قرار گرفت که شام  هم مقداری از آن باقی ماند. اگر بار دیگر خواستم یک روز کامل از نخود و خواصش برای تغذیه روزم استفاده کنم، با توجه به اینکه دو نفر هستیم، تنها ۳۰۰ گرم توی آب میخیسانم. به طور معمول برای یک وعده ناهار دارای نخود مثل آبگوشت، یک نفر بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم نخود مصرف میکند. من این مقدار ۱۵۰ گرم نخود برای هر فرد را به طور مساوی در سه وعده قرار میدهم. ( قابل توجه کسانی که فکر میکنند با سه وعده نخود دچار مشکلات عجیب و غریب گوارشی خواهند شد)

 

از دو روز قبل از پخت، نخودها را در ظرفی پر از آب خیساندم و تقریبا هر شش ساعت آب ظرف را عوض کردم. این کار باعث میشود قندهای رافینوز و استاکیوز موجود در پوسته نخود از بین بروند. چون بدن قادر به تجزیه این قندها نیست و ایجاد نفخ میکند.

از طرفی وقتی با روش های مختلف هنگام آماده سازی نخود، از نفاخ بودن آن جلوگیری شود، میتوان این غذای دوست داشتنی را بیشتر دوست داشت. چرا که نخود دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است، مثلا مقدار کلسیم موجود در آن بیشتر از شیر است. علاوه بر کلسیم، منیزیم و آهن دارد که برای پوکی استخوان و کمخونی مفید است. با یک جستجوی ساده در گوگل میتوانید با دنیای خاصیت های بینظیر نخود آشنا شوید و برای قرار دادن آن در برنامه غذایی تان ترغیب شوید.

بعد از دو روز خیساندن و عوض کردن آب، نوبت به پخت نخودها رسید. یک پیاز را خرد کردم و در روغنِ ارده کنجد، تفت دادم. نخودها را روی پیازهای طلایی شده ریختم و زردچوبه و فلفل هم اضافه کردم. زردچوبه یکی از ادویه های مفید و پرخاصیت است که حتما هنگام پخت حبوبات باید استفاده شود، چرا که از بروز مشکلات گوارشی جلوگیری میکند.

آب به قابلمه نخودها اضافه کردم به طوریکه سطح نخودها را کاملا بپوشاند و بالاتر از آنها باشد. آب باید به قدری باشد که برای شش الی هفت ساعت زمان پخت، کافی باشد. بدیهی است که برای پخت نخودها، باید از صبح علی الطلوع دست به کار شد که برای وعده های غذاییمان، نخودهایی نرم و سهل الهضم داشته باشیم. این کار باعث میشود که ترکیبات ضد تغذیه ای دیگر نخود مانند تانن که از عوامل نفخ زایی است، از بین برود. حتما کف های ایجاد شده روی سطح آب نخودها را به کمک قاشق بردارید و دور بریزید.

یک تکه زنجبیل و دو عدد خیار که بصورت عمود برش دادم که باز هم برای از بین بردن خاصیت نفخ زایی نخود به قابلمه اضافه کردم و با شعله کم اجازه دادم تا آرام بپزد. بعد از حدود شش ساعت نخودهایی کاملا نرم آماده شد. ( بهتر از خیارها را بعد از دو الی سه ساعت از قابلمه خارج شود)

صبحانه: نخوداب

ما جنوبیها و کشورهای خلیج، صبحانه ای داریم به نام نخوداب. نخود پخته شده را به همراه سرکه یا آبلیمو و ادویه های مختلف میخوریم که بسیار مفید و خوشمزه است. همین کارهایی که برای پخت نخودها انجام دادم در واقع مراحل آماده سازی نخوداب است.

برای صبحانه، حدود ۱۰۰ گرم نخودهای پخته و نرم شده (برای دو نفر) را به همراه یک سس مخصوص که هم مصلح نخود است و هم هضم نخودها را آسانتر میکند و همچنین طعم خیلی خوبی به نخودها میدهد، میل کردیم.

روش تهیه این سس پر از ادویه به این صورت است:

سرکه سیب طبیعی ، روغن زیتون اصل، کمی رب انار، کمی رازیانه و زیره، آبلیمو طبیعی، یک حبه سیر له شده، کمی نعناع خشک، کمی پودر زنجبیل، کمی پودر دارچین را مخلوط کرده و روی نخودهای صبحانه بریزید. کمی سیاهدانه و کنجد هم اضافه کنید. از این سس میتوان برای سالاد هم استفاده کرد و لذت برد.

 

ناهار: آبگوشت.

طرز پخت آبگوشت که اکثرا بلد هستند. فقط من به جای دنبه گوسفند، از دو قاشق شحم گاو استفاده کردم و برای خوشبو شدن آبگوشت، دو حبه هل و یک تکه چوب دارچین هم استفاده کردم. که این دو علاوه بر خوشبو کردن، خاصیت ضد نفاخی هم دارند. آبگوشت ها سه ساعت بعد از اینکه نخودها در حال پخت بودند، شروع به پختشان کردم. حدود ۱۰۰ گرم از نخودها را توی قابلمه آبگوشتها ریختم و با شعله ملایم اجازه دادم آبگوشت کاملا جا بیوفتد و بافت گوشت کاملا نرم و مطبوع شود. تقریبا حدود ۶ الی ۷ ساعت، قابلمه آبگوشت روی شعله ملایم در حال پخت بود. برای گوشت کوبیده هم مواد را از آبِ آن جدا نمیکنم. همه مواد به همراه آب موجود با گوشت کوب برقی میکس میکنم، چون به این روش برایم خوش طعم تر است. بالاخره هر کس سلیقه ای دارد :))

 

شام: حمص بالطحینه

در زبان عربی نخود را حمص میگویند. حمص بالطحینه یعنی نخودی که با ارده مخلوط شده باشد. طحینه به معنی ارده کنجد است. یک چاشنی غذای عربی است که به همراه کباب لبنانی بسیار لذیذ میشود. از آنجاییکه ارزش غذایی بالایی دارد، به تنهایی میتواند شام محسوب شود. هرچند در آشپزی لبنانی وقتی به عنوان غذای کامل تعریف میشود که کمی گوشت چرخ کرده به همراه صنوبر (چلغوزه) تفت داده شود و به همراه روغن زیتون روی حمص ریخته شود. که با نان خورده میشود.

برای تهیه حمص بالطحینه مواد زیر را لازم داریم:

۲ قاشق ارده سفید
نمک (در صورتیکه به نخودتان هنگام پخت، نمک اضافه کرده اید، در اینجا اضافه نکنید.)
۲۰۰ گرم نخود پخته شده
۲ قاشق روغن زیتون

۱ حبه سیر باریک و له شده
یک لیمو
۲ قاشق آب خنک و ۲ قطعه یخ

نخود ها را به همراه ارده و روغن زیتون و سیر له شده در میکسر قرار دهید و دستگاه را روشن کنید تا به یک بافت لطیف برسید. به تدریج آب و یخ را اضافه کنید تا رنگ مواد سفید شود. آبِ لیمو را گرفته و به مواد اضافه کنید. آبلیمو را کم کم اضافه کنید و مزه مواد را بچشید تا به طعم مورد پسندتان برسد. دستگاه را خاموش کنید و مواد را به مدت یک ساعت در یخچال و در ظرف در بسته قرار دهید. بعد از آن سِرو کنید و کمی روغن زیتون روی آن بریزید.. برای تزیین میتوانید از سماق، فلفل قرمز، نخود، صنوبر تفت داده شده و یا جعفری خرد شده استفاده کنید. حمص را می توان تا دو روز و گاهی بیشتر در یخچال نگهداری کنید.

این هم از یک روز با نخود :)

.

.

پی نوشت: آدرس کانال تلگرام وبلاگ تغییر کرد:

https://t.me/Elhambanooweblog