گل رُز عنکبوتی

بسم الله النور

گلدوزی یک هنر ظریفِ زنانه اما آسان و دوست داشتنی!

گاهی وقتها از کاری یا هنری خوشمان می آید ولی پیگیرش نیستیم. حسرت این را داریم که کاش ما هم آن هنر یا کار را بلد بودیم که انجام دهیم. اما غافل از آنیم که با یک پیگیری ساده میفهمیم یادگرفتنش چه آسان و دلچسب است و چیزی که به نظرمان خیلی سخت و ناشدنی بود، چه راحت میتوانیم به یکی از فعالیت های روزمره مان تبدیل کنیم.

گلدوزی هم یکی از آنهاست. من همیشه از گلدوزی خوشم می آمد. دوم راهنمایی، دبیر حرفه و فن انواع کوک ها را به من و همکلاسیهایم آموزش داد و در پایان یک رومیزی گلدوزی شده باید تحویل میدادیم که همه اش با کوک های زنجیره ای بود. آن رومیزی هنوز هم دارم. چون برایم خیلی دوست داشتنی بود. سالها گذشت تا همین چند وقت پیشها با دیدن عکسهای گلدوزی و کارهای هنری دیگران دوباره دلم خواست. وقتی سعیده یک گردنبند گلدوزی شده کارِ دستِ خودش به من هدیه داد و آن را از نزدیک دیدم بیشتر به گلدوزی علاقمند شدم و مخصوصا دوخت گلِ رُز که شدیدا به آن علاقه دارم.

یک روز که در اینترنت مشغول جستجوی مدلهای مختلف گلدوزی بودم، به یک سایت آموزشی انگلیسی رسیدم که با سه تا عکس از روند کار گلدوزی برای گل رز عنکبوتی آن را آموزش داده بود. من هم با وسایلی که داشتم شروع کردم به گلدوزی. باورم نمیشد اولین گل رزی که سوزن زده ام به این زیبایی و بی نقصی از کار در آید. خوشحالیِ من وصف ناشدنی بود.

به درخواست دوستانم آموزش مرحله به مرحله و حتی دقیقتر از آن آموزشی که در سایت انگلیسی دیدم، در اینجا قرار میدهم. امیدوارم شما هم از آن لذت ببرید.

  1. ابتدا با مداد یک قاصدک پنج پر بکشید.

۲. سوزن را در مرکز پرهای قاصدک فرو کنید.

۳. هر کدام از پرها را یک کوک ساده بزنید.

۴. سوزن را نزدیک به مرکز قاصدک فرو کنید. توجه داشته باشید که نزدیک نقطه مرکزی باشد و نه دقیقا خودِ نقطه مرکزی.

۵. نخ را از بین پرهای کوک زده شده یکی در میان بگذرانید  و به همین ترتیب ادامه دهید تا کوک های قاصدک زیر کار پنهان شود.

۶. نخ را کمی بکشید که پشت سر هم دور مرکز جمع شوند.

۷. وقتی کاملا کوکهای اولیه که روی پرهای قاصدک زدید، از دید خارج شد، پشت کار نخ را گره بزنید.

۸. گل رُز عنکبوتی شما آماده است.