اولین تجربه

بسم الله النور
1st dressmaking ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com
اولین تجربه من در زمینه‌ی خیاطی و لباس دوختن.

راهنمایی که بودیم برای درس حرفه و فن، دامن و پیشبند در ابعاد کوچک درست میکردیم. حتی برای ما که در آب و هوای گرم و مرطوب بودیم، دبیر حرفه‌وفن‌مان، به جای بافتنی، دستکش و پیشبند و دم‌کنی و روکش قوری یاد داد و همه‌ی اینها را دوختیم. البته با نخ و سوزن. کار با چرخ خیاطی یادمان نداد. در کارگاه مدرسه چرخ خیاطی نداشتیم. میگفتند که برای مدارس ایرانی خارج از کشور، بودجه‌ برای اینجور وسایل غیرضروری مثل چرخ خیاطی نمی‌دهند. خیلیها هم میگفتند شما که احتیاجی به یادگرفتن این چیزها ندارید. ولی دبیر حرفه‌وفن مجبورمان می‌کرد به دوختنشان. هنوز آنها را نگه داشته ام و دارمشان. دوخت و دوز را دوست داشتم. الان هم دوست دارم. همیشه دوست دارم بتوانم آن لباسی که مد نظر خودم است، خودم بدوزم. نه اینکه بخواهم کلی توضیح به خیاط بدهم و آخر دست چیزی عجیب و غریب تحویلم دهد.

مادرم گفت:« من خیاطی رو خودم یاد گرفتم. یه چرخ داشتم که داداشم برام هدیه آورده بود. آنقدر دوختم و شکافتم تا کم کم یاد گرفتم.» همین حرف مادرم باعث شد تا مصمم‌تر شوم. دو متر پارچه برداشتم و با کمک مادرم بدون الگو برش دادم. بعد تکه ها را بهم وصل کردم. با چرخ خیاطی!
خب تجربه اول بود. طبیعی است که یک مقدار کج و معوج دربیایدو آستین‌هایش گشاد. اما شیرین بود. یک عالمه ایده جدید دارم برای خیاطی. البته باید از مدلهای ساده شروع کنم تا بتوانم ایده‌هایم آنطور که باید بدوزم. حالا باید خیاطی هم در برنامه‌ی روزانه‌ام قرار دهم. آنقدر بدوزم و بشکافم تا بشوم یک خانم خیاط.
first dressmaking ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com