بیوتکنولوژی چیست؟

بسم الله النور
http://www.engineersgarage.com/sites/default/files/imagecache/Original/wysiwyg_imageupload/4214/Biotechnology1_1.gif
از قرن ها پیش بیوتکنولوژی در زندگی ما انسانها نقش داشته است. اگر تا بحال پنیر، ماست و خامه ترش خورده اید یا نان پخته اید، و یا اگر تا بحال واکس زده اید یا برای درمان عفونت های باکتریایی،آنتی بیوتیک مصرف کرده اید؛ پس شما تحت تاثیر بیوتکنولوژی قرار گرفته اید و از فواید آن استفاده کرده اید.

به طور ساده، بیوتکنولوژی شاملِ تکنولوژی (فناوری) بر اساسِ زیست شناسی است. در واقع بیوتکنولوژی از فرآیندهای سلولی و بیوملکولی محافظت میکند تا به گسترش و بهبودِ تکنولوژی و محصولاتی که در زندگی و سلامتی سیاره‌ی ما نقش دارند، کمک کند. بیشتر از ۶۰۰۰سال است که انسانها از فرآیندهای بیولوژیکی میکروارگانیسم‌ها برای تهیه‌ی محصولات مفیدی مثل نان و پنیر استفاده کرده اند. به همین خاطر، بیوتکنولوژی جزء علم‌های کهن محسوب می شود و دارای تاریخچه‌ی طولانی می باشد.

بیوتکنولوژی امروزی، شاخه‌های فراوانی دارد و در زمینه‌های گوناگون موفقیت های بزرگی در زمینه بهبود زندگی و سلامتی انسانها به دست آورده است؛ از مبارزه با بیماریهای گوناگون و کشف داروهای مختلف گرفته تا کاهش آلودگیهای زیست محیطی، انرژی پاک، محیط آبزیان، مبارزه با فقر، بهبود مواد غذایی، درمان ناباروری و ده ها شاخه های دیگر. به طور کلی یک دسته بندی رنگی در این زمینه صورت گرفته که قصد دارم در پستهای جداگانه به هر کدام بپردازم. به طور خلاصه میتوان اینطور گفت که
بیوتکنولوژی قرمز: تحقیقات و پیشرفت های صورت گرفته در زمینه پزشکی و فرآیندهای آن.
بیوتکنولوژی سفید: فرآیندهای صنعتی
بیوتکنولوژی سبز: فرآیندهای کشاورزی
بیوتکنولوژی آبی: فرآیندهای آبی و محیط آبزیان
بیوتکنولوژی سیاه: بیوتروریسم ( سلاحهای بیولوژیکی)
بیوتکنولوژی خاکستری: محیط زیست
بیوتکنولوژی قهوه ای: مربوط به محیط خشک و کویر
بیوتکنولوژی زرد: علوم تغذیه
بیوتکنولوژی طلایی: بیوانفورماتیک و نانو بیوتکنولوژی
بیوتکنولوژی بنفش: انتشارات، اکتشافات و اختراعات

البته هر علمی یک سری هشدارها و زنگ خطرهایی دارد. بیوتکنولوژی نیز از این زنگ خطرها برخوردار است و در برخی مسائل ایراداتِ جدی به آن وارد است. اما بخاطر آن ایرادات نمیتوان از نقش به سزای آن در زندگی غافل ماند.

پی نوشت: از نوشتن درباره بیوتکنولوژی دو هدف دارم:
۱- زکاتِ علمم باشد.
۲- این وقفه ای که ایجاد شده بین فارغ التحصیلی و کار در این رشته، باعث فراموش شدنِ این مطالب دوست داشتنی نشود.