مایا زنبور عسل

بسم الله النور
Maya the bee ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
و چه لذتی دارد که خواهرزاده‌ی شش ساله‌ات را با خودت به سینما ببری. یک تفریح چند ساعته با یک کوچولوی دوست داشتنی.

.
.
فیلمی که برای دیدن انتخاب کردیم، انیمیشن Maya the Bee – مایا زنبورِ عسل بود. همان کارتون جذاب و دوست داشتنی نیک و نیکو دوران کودکیِ خودمان بود ولی به صورت یک انیمیشن ۷۹ دقیقه ای و با تکنیک های مدرن انیمیشن سازی. این انیمیشن محصول سال ۲۰۱۴ و به کارگردانی Alexs Stadermann است. از لحاظ کیفی نسبت به انیمیشن های معروف و درجه یک، در سطح پایینی قرار دارد و آنچنان سر و صدایی نکرده است.

یک نویسنده آلمانی -Waldemar Bonsels- اولین بار در سال ۱۹۱۲ کتابی تحت عنوان «ماجراهای مایا زنبور عسل» برای کودکان نوشت. این کتاب به زبانهای مختلفی منتشر شد. در سال ۱۹۷۵ ژاپنی ها، یک سریال کارتونی بر اساس این داستان ساختند که به ۴۲ زبان مختلف دوبله شد و از جمله در ایران که با نام نیک و نیکو شهرت یافت. این سریال کارتونی موفق ترین اثرِ ویدئویی از این داستان بوده است.

داستانِ مایا زنبور عسل درباره یک زنبورعسلِ تازه متولد شده در کندو است. در آن زمان در داخل کندو نارآرامی هایی بوجود آمده و افراد دو دسته شده‌اند. مایا توسط معلم خود خانم کاساندرا تربیت می‌شود. با وجود هشدارهای خانم کاساندرا مبنی بر ترک نکردنِ کندو، اما مایا دوست دارد مرتکب این گناه نابخشودنی شود ودنیای خارج از کندو را کشف کند.در اوجِ داستانِ این کتاب، مایا زندانیِ زنبورهای سرخ – دشمنان قسم خورده ی زنبورهای عسل- می شود. در طی این مدت، او به نقشه حمله‌ی زنبورهای سرخ به کندوی خودش پی می‌برد و در یک دو راهی قرار می‌گیرد. او باید بین برگشتن یا برنگشتن به کندو و مطلع ساختن هم کندویی های خود درباره ی نقشه ی زنبورهای قرمز تصمیم بگیرد. اگر به کندو برمیگشت باید بخاطر نافرمانی تنبیه می شد و از قوانین پیروی میکرد. پس از فکر کردن های بسیار، تصمیم میگیرد به کندو برگردد و خبر حمله زنبورهای سرخ را میبرد. هم کندویی ها هم او را میبخشند و با نیرویی بیشتر از زنبورهای سرخ به جنگ با آنها میروند و پیروز میشوند. مایا قهرمانِ کندو می‌شود و مانند خانم کاساندرا، به زنبورهای جوان درس میدهد و از تجربیاتش برای آنها می گوید.

آنچه که در پاراگراف قبل خواندید خلاصه داستان اصلی مایا زنبورعسل بود که در کتاب آمده و بسیار جذاب تر به نظر می‌رسد؛ اما داستانِ انیمیشن ۲۰۱۴، تغییرات زیادی در آن داده اند و خیلی از قسمت ها را میتوانستند هیجان بیشتری را چاشنی آن کنند. محتوای کلی انیمیشن مثل اکثر انیمیشنهای امروزی درباره یک گروه خوب و یک گروه بد است که به مبارزه با یکدیگر میپردازند و در آخر بوسیله ی یک قهرمان و ناجی که هیچکس از او انتظارِ کارهای بزرگ ندارد، بین هر دو دسته صلح برقرار می شود و به کمک هم به جنگ با یک نیروی برتر که ورای این دو دسته قرار دارد و دشمن هر دوی آنهاست، میروند. مثل اینکه هدف بعدی انیمیشن های هالیوودی دعوت به اتحادِ خیر و شر و جنگ در برابر قدرت برتر عالم است!!!

پی نوشت:
*خلاصه داستانِ اصلی کتاب، از سایت ویکی پدیا ترجمه کرده ام.